V evanjeliách čítame, že Ježiš bol vždy obklopený ľuďmi. Jeho život bol plný vzťahov. Rozprával, pil, jedol, odpočíval; občas zabával hostí a niekedy naopak, oni zabávali jeho. Fascinujúce je, že jeho vzťahy neboli založené na rovnakej teológii a učení. Vlastne môžeme kľudne povedať, že nik z nich neveril tak ako Ježiš. Napriek tomu bol Ježiš vždy v spoločnosti ľudí a tieto putá prerástli do hlbokých a vrúcnych vzťahov.

Myslím si, že ak chceme naozaj žiť život plný láskyplných vzťahov, musíme sa menej starať o doktríny či svetonázor ľudí a viac o samotného človeka. Keď dovolíme, aby nás láska k druhým spájala, náš život bude naplnený zmysluplnými vzťahmi.
Snažiť sa o vzťahy a spoločenstvo len preto, že to káže doktrína, je smutnou a neefektívnou napodobeninou lásky. Vyberme si preto „božskejšiu“ cestu. Cestu, ktorá nás spája s druhými skrze lásku, pretože si myslím, že presne toto je Kristova „cesta“.
Jedným z nebezpečenstiev náboženstva je, že nás môže veľmi ľahko oklamať. Nahovorí nám, že skutočne svoj život žijeme, aj keď pravdou je, že len dookola opakujeme tie isté veci... týždeň čo týždeň... rovnakí ľudia, rovnaké vyjadrovanie, rovnaké rozhovory...

Pritom existuje celý vesmír obyčajných a krásnych ľudí a vecí, ktoré môžeme stretnúť. No kým sa neoslobodíme a nezačneme žiť život slobodný od osídel náboženstva, budeme robiť veci, ktoré sú pohodlné a schválené cirkevnými predstaviteľmi. Budeme robiť len to, čo nám bolo inými vopred určené.
Myslím, že Ježiš odhalil prehnitosť tejto náboženskej predstavy o živote a plne vstúpil do reality života okolo neho. Vyšiel von a žil život medzi ľuďmi. Medzi rôznymi ľuďmi. Nebol misionár ani nepadal na zem v záchvate Ducha Svätého... žil ako priateľ, ako spoločník na ceste života –ako nám rovný. Teológia je vlastne zaujímavá, fascinujúca. Veľkú časť svojho života trávim tým, že sa nad ňou zamýšľam.
Ale ak teológia, ktorú zdieľame a vykladáme, najskôr neinšpiruje naše životy, nepresiahne sociálne, rasové, politické a vieroučné múry okolo nás, a my nezačneme žiť život lásky, bude len zvučiacim kovom v ušiach ľudí. Práve život plný lásky je to, čo Ježiš zosobňoval.
Ježiš poznal Boha lepšie ako ktokoľvek iný a napriek tomu nežil obklopený biblickými veršami a teologickými štúdiami. Žil v prítomnosti, obkolesený rozdielnymi ľuďmi a tešil sa ich spoločnosti. A to práve preto, lebo najlepšie poznal Boha, čo mu dovolilo žiť pre daný okamih. Vážil si, čo ľudia hovoria - všetci z nich - a nezáležalo mu na tom, akí ľudia to boli, akej vierouky sa pridŕžali, alebo aký bol ich spoločenský status.

Čo nám to hovorí? Hovorí nám to, že by sme mali byť opatrnejší, aby sme neprechovávali väčšiu lásku k biblickým veršom a teologickým ideám, než k ľuďom, ktorých stretávame každý deň. Hovorí nám to, že naozaj poznať Boha znamená vidieť božskú hodnotu vo vzťahoch a láske k ľuďom okolo nás.
Hovorí to o tom, že na to, aby nás Boh prijal, nemusíme byť nábožensky „vydezinfikovaní“. Práveže by sme mali plne prijať našu jednotu s Bohom až do takej miery, že nám nebude vadiť „pošpiniť“ sa prítomnosťou špinavého človeka, ba ešte viac. Malo by nám to dať slobodu prijať, že my sami sme špinaví ľudia, že časti nášho charakteru sú pokazené a časť našej osobnosti je škaredá... a to je v poriadku. Čoraz viac si uvedomujem, že moja hodnota nie je v mojom vzhľade alebo reputácii, ale v interakcii s druhými, v skutočných vzťahoch, kde môžem cítiť, že moje srdce je živé.
Život je dar. Nefunguje ako program. Funguje ako vietor. Musíme mu dovoliť vziať nás tam, kam fúka, hoci ho nemôžeme ovládnuť ani sa ho zmocniť. Môžeme len zažívať jeho silu, keď ho necháme vplávať do nášho života a prijmeme túto cestu takú, aká je: Nekontrolovateľná skúsenosť. Božská plavba. Divoké dobrodružstvo. Prechádzka viery, plná jedinečných cudzincov, ktorí čakajú, aby sa krok za krokom stali novonájdenými priateľmi.
**
Mick Mooney je autorom knihy An Outsider´s Guide to the Gospel (prekl. Sprievodca evanjeliom pre nezasvätených).

Facebook

Who's Online

Práve tu je 34 návštevníkov a žiadni členovia on-line