Niekedy majú ľudia pocit, že kresťanstvo ako náboženstvo na nich kladie nároky, ktoré sa v reálnom živte v dnešnej dobre splniť nedajú. Čo s týmto konfliktom ?

Evanjeliá poskytujú človeku návod na život naplnený Bohom. Nároky sú súčasťou nášho života a iba blázon by chcel žiť bez akýchkoľvek nárokov na seba. Ja osobne na seba rád kladiem nároky, zvlášť, keď Kristovo „bremeno je ľahké“. Človek to zistí postupne, že čím viac žije v súlade s Bohom, tým je šťastnejší a slobodnejší.

Vraj existuje aj niečo hlbšie, niečo „viac“ ako nedeľné chodenie do kostola, občasná spoveď a snaha dodržiavať desať božích prikázaní. Na čo sa pri tom myslí ?

Každodenný život s Bohom. Ako biblický Henoch. O ňom je napísané, že neustále chodil s Bohom. Chodil s ním v srdci, myslel naňho, jeho myseľ bola uchvátená Božou krásou, milosťou a láskou. K tomu nás vedie modlitba, meditácia, stíšenie. Vtedy sa náš vnútorný chrám napĺňa Duchom Svätým.

Obava mnohých hovorí, že vzťah s Bohom je predovšetkým o odriekaní, pôste a snahe o asketický život je to tak ?

Život s Bohom je o splynutí našej duše s NÍM. To, že popritom obmedzujeme svoje „ja“, je prirodzené. Zdravá askéza k životu patrí. Ak to „ľudské“ v nás nekorigujeme, Kristus v nás nemôže rásť. Pozrite sa na našu západnú civilizáciu, má všetko: drahé autá, plné stoly jedla, chaty, bazény, dovolenky v prímorských letoviskách a aj tak je nešťastná. Národy, ktoré nemajú ani štvrtinu toho, čo my, sú omnoho šťastnejšie. Zmysel života je teda kdesi inde. Žime v láske a láska nás bude viesť. Láska je tou najprirodzenejšou askézou.

Čo to znamená, keď sa povie, že náboženstvo a osobný vzťah s Bohom je rozdiel ?

Lekár, ktorý berie úplatky a podľa toho pristupuje k svojim pacientom, nie je dobrý. Športovec, ktorý začne dopovať, nie je férový. Voda, ktorá dlho stojí, sa pokazí a nie je vhodná na pitie. Aj veriaci, ktorý nemá svoje srdce otvorené a nežije s Kristom, zvetráva, nie je autentický. Patrí do cirkvi, je kresťanom, ale jeho srdce je prázdne. Náboženstvo bez Boha je mŕtvy skanzen.

Musím byť dokonalý a nehrešiť aby som sa Bohu zapáčil ?

Dokonalosť je chiméra. Je to ľudský konštrukt, ktorý nás vedie k úzkosti a depresiám. Čo je to dokonalosť? Kto je dokonalý? Bruce Willis? Pápež František? Dalajláma? Veľmi ma oslovuje Pavlovo vyznanie: Všetci sme hriešnici. To nás vrhá do pravdy o sebe - všetci sme na jednej lodi a nikto si nemôže činiť nárok na „dokonalosť“. Svätci si vždy uvedomovali svoju malosť a často sa považovali za tých najväčších hriešnikov.

Autor je hudobník, spisovateľ a teológ. Momentálne je biskupom Československej Cirkvi Husitskej v Brne.

Facebook

Who's Online

Práve tu je 50 návštevníkov a žiadni členovia on-line