V protirečení túžby po slobode a túžby po láske spočíva základný problém ľudských vzťahov. Tu kdesi sa rodí bolesť, o ktorej vie každá žena a každý muž, ktorí sa pokúsili priblížiť jeden k druhému. Je v nás nekonečná túžba. Jednou nohou kráčame k slobode, druhou k láske. To v nás po celý život vytvára napätie.

Predstavme si nasledovný príbeh. Janko má dvadsať. Odchádza študovať do veľkého mesta. Konečne je slobodný. Už ho neurčuje vôľa rodičov, býva na priváte, kde si všetko môže usporiadať podľa vlastnej predstavy. Svoj nový stav nazval slobodou. Čas plynie a túžba sa obracia od toho, čo má, k tomu, čo nemá. Po čase Janko svoj nový stav už nenazýva slobodou – nazve ho samotou. Čím viac sa to, čo mu bolo slobodou, mení na samotu, tým viac je pripravený svoj stav zmeniť.
Vo vedľajšej uličke žije Anička. Ju stihol podobný osud – i ona už svoju slobodu nazýva samotou. Anička s Jankom sa stretnú, preskočí iskra. Obaja vstúpili do raja. Ten raj nazvali láskou.
Po čase však niekto (nevieme kto skôr, Anička či Janko) nazve svoj vzťah obmedzením. Čas plynie a túžba sa obracia od toho, čo má, k tomu, čo nemá. Až sa jedného dňa niekto z nich zbalí a utečie zo vzťahu za slobodou.
Slobodu, ako už vieme, časom nazve samotou, stretne novú lásku, lásku časom nazve obmedzením, utečie za slobodou, a tak ďalej, až kým ich – vyčerpaných tým behaním – nepochovajú.
 
Diera v tvare Boha
Napätie medzi láskou a slobodou je na ľudskej rovine neriešiteľné. Človek pritom nemusí behať zo vzťahu do vzťahu. Aj stabilné partnerstvá toto napätie poznajú. Naša túžba nemá hraníc. Túžime milovať autenticky, bezpodmienečne, úplne. Láska si nenecháva zadné dvierka. Ak sa však úplne vložím do vzťahu, obmedzenie toho, koho milujem, sa stane mojím obmedzením. A človek je tvor obmedzený. Obmedzený inteligenciou, obmedzený emocionálne i charakterovo. Obmedzená je naša krása, naša príťažlivosť, mladosť, zdravie, sviežosť. Zaľúbenci sa väčšinou stretajú na vrchole síl – krásni, mladí, zdraví, veselí. Chvíľu ešte budú stúpať, no potom ich cesta povedie už iba dolu. Sily sa budú vytrácať, krása chradnúť, myseľ sa bude zahmlievať. Jedného dňa sa Janko pozrie na Aničku cez šestky dioptrie a spýta sa: A ty si kto?
Obmedzenosť osoby, ktorej sme sa oddali, sa stane naším väzením. K mrežiam môjho vlastného bytia pribudnú mreže toho, koho milujem. Bezmocnosť úsilia o zjednotenie našej túžby nám odhaľuje duchovný rozmer bytia. Človek má v sebe skrytú ranu, dieru v tvare Boha. Augustín to vystihol vo svojich Vyznaniach:
 
Moja duša nedosiahne pokoj, kým nespočinie v tebe, Bože.
 
Ak svoju túžbu obrátime k Bohu, to, čo je v nej rozdelené, sa zjednotí. Boh – na rozdiel od človeka – nie je obmedzený. Boh nie je vec medzi vecami, bytosť medzi bytosťami, Boh je všetko vo všetkom. Je prameňom všetkej krásy, inteligencie i života. Keď obrátim srdce k Bohu, napätie je prekonané. Čím viac sa odvážim Bohu odovzdať, tým viac sa rozostupujú moje hranice. Úplná láska v tomto prípade prináša úplnú slobodu (tomuto cieľu sa v pozemskom živote, samozrejme, iba nedokonalo približujeme, zvyšok zostáva v čakaní).
Tu je skryté tajomstvo vzťahov. Svoju absolútnu túžbu potrebujeme obrátiť od človeka k Bohu, aby sme náš vzťah nezaťažili neznesiteľným bremenom. Najčastejším dôvodom, prečo zlyhávajú vzťahy mužov a žien, sú romantické predstavy a nadmerné očakávania. Dôvodom mnohých tragických rozchodov je práve táto zámena potreby Boha s erotickou láskou. Ak sme si človeka zamenili s Bohom, milujeme ho závislou, despotickou, nevyrovnanou láskou. Také bremeno však žiadna ľudská bytosť neunesie.
Stabilný vzťah sú schopní vytvárať ľudia, ktorí ten vzťah už bytostne nepotrebujú. Svoj život neopierajú o život iného človeka. Našli svoj duchovný stred a zakotvili ho v Bohu. Nenaplnené predstavy, očakávania a túžby v dôvere obracajú k Bohu. Preto sa dokážu navzájom prijímať takí, akí sú.
 
Daniel Pastirčák
 
Úryvok z knihy "Malá kniha o vzťahoch". Ak by Vás tento text zaujal, môžete si túto knihu bezplatne a nezáväzne objednať - stačí, keď nám napíšete poštu a my Vám ju zašleme na Vami uvedenú adresu.
 

Facebook

Who's Online

Práve tu je 57 návštevníkov a žiadni členovia on-line