Blog

Matej Tóth: Hodnoty, ktoré celý život zastávam, sú správne

Matej Tóth je slovenský atlét - olympijský víťaz, majster sveta a vicemajster Európy v chôdzi na 50 km. Okrem toho je manželom, otcom dvoch dcér a človekom, ktorý inšpiruje svojím životom mnoho ľudí. Stretli sme sa s ním a porozprávali o športe, živote, rodine, viere v Boha i náročnej dopingovej kauze v roku 2017.

Čítať ďalej...

Prečo neverím?Keby naozaj existoval dobrý boh, na svete by nebolo toľko utrpenia.

Dobrý Boh a utrpenie sa navzájom nevylučujú. Boh stvoril ľudí ako slobodné bytosti. Práve preto, že je dobrý, z nás nechcel mať robotov. Nechcel, aby sme ho poslúchali len preto, že musíme. Chcel, aby sme mali slobodu rozhodnúť sa žiť s ním, alebo bez neho. Prví ľudia urobili chybu a svoju slobodu použili zle. Aj my dnes robíme chyby a so svojou slobodou nakladáme zle (klameme si, závidíme si, okrádame sa…atď.) a s dôsledkami týchto chybných rozhodnutí – utrpením, potom musíme žiť. Bohu však naše utrpenie nie je ľahostajné. Záleží mu na nás. To preto nás nenechal trpieť samých, no prišiel trpieť s nami. Ježiš (Boh v tele) si odniesol následky našej zle použitej slobody na vlastnom tele.
Boh nie je zodpovedný za naše utrpenie. Je zodpovedný za našu slobodu. Utrpenie je dôsledkom zlého nakladania so slobodou.

Čítať ďalej...

Bono Vox: Boli sme tá najneschopnejšia kapelaBono Vox – charizmatický spevák známej írskej skupiny U2 – je známy aktivista, ktorému leží na srdci africká chudoba, nedostatok jedla a vírus HIV, ktorým je v niektorých častiach Afriky infikovaná veľká časť obyvateľstva. Bono využíva svoj potenciál známej a vplyvnej osoby, stretáva sa so svetovými lídrami a snaží sa vyjednávať v prospech najbiednejších.

Čítať ďalej...

Menej náboženstva, viac lásky?

My spolu s nimi odmietame také náboženstvo, ktoré redukuje človeka, najmä jeho kritické myslenie a slobodnú vôľu a robí z neho obeť rituálov či náuk.

Menej náboženstva znie na prvý pohľad veľmi nekresťansky, ale správne ateisticky. Toto je pre nás miestom, kde sa ateizmus a kresťanstvo stretávajú a prelínajú. Odmietajú a my spolu s nimi odmietame také náboženstvo, ktoré redukuje človeka, najmä jeho kritické myslenie a slobodnú vôľu a robí z neho obeť rituálov či náuk.

Čítať ďalej...

Juraj Jordán Dovala: O otvorenom srdci

Juraj Jordán Dovala je hudobník, spisovateľ, kňaz a biskup Cirkvi československej husitskej. Prinášame vám rozhovor s ním o jeho živote, hľadaní a pohľade na Boha v dvoch častiach. Príjemné čítanie!

Čítať ďalej...

13 (NE)Rád do života


1. Nestrácajte čas sebaľútosťou

“Ak si všimnete, že sa vám sebaľútosť začína vkrádať do života, vedome sa rozhodnite urobiť presný opak toho, ako sa práve cítite.”

Čítať ďalej...

Odmietam uveriť, že ma milujeKeď sa Druhá svetová vojna skončila, nastal čas veľkej radosti a osláv. Meče z Prísloví boli prekuté na pluhy, zajatci boli oslobodení a milióny vojakov išli domov k svojim rodinám. Ale jeden muž, poručík Hiroo Onoda z Japonskej cisárskej armády, sa rozhodol neuveriť vysielaniu, ktoré ohlasovalo koniec vojny. Nasledujúcich 29 rokov sa poručík Onoda skrýval vo filipínskej džungli a odmietal sa vrátiť domov.

Čítať ďalej...

Čo všetko mi doniesol malý „Ježiško“?

Síce možno vieš, že na Vianoce sa oslavuje narodenie Ježiška, niektorí hovoria aj „kráľa“ alebo „Božieho syna“... To, že Ježiš je historickou osobou, ako rímsky Cisár, Naopeon alebo Mahatma Gandhi je faktom. Ale prečo sa o ňom hovorí ako o Bohu? Nebol to len obyčajní dobový učiteľ etiky, filozof, alebo hipster s alternatívnym životným štýlom?

Čítať ďalej...

Kde sú ľudia, ktorí zomreli?

Miro, ty si riaditeľom zariadenia pre seniorov, plus si vyštudoval teológiu. Ku smrti môžeš mať teda aj “profesionálny” vzťah. V tomto čase, keď sa ľudia častejšie pohybujú po cintorínoch (dušičky, halloween), aj nám niekedy napadne myšlienka, čo je s ľuďmi, ktorí už zomreli. Čo si o tom myslíš ty?

Ja som asi pred 3O minútami viedol pohrebnú pobožnosť človeka, ktorý v živote nepraktizoval vieru, aj keď verím, že každý v niečo verí. Prežil 71 rokov a jeho príbuzní ma poprosili, aby som viedol jeho pohrebnú pobožnosť. Je to vždy ťažšie, keď som toho človeka nepoznal, plus keď viem, že tá viera bola v jeho živote trinástou komnatou.

Čítať ďalej...

Prešiel ho vlak a potom sa stal zázrak

„Hlavne to zdravíčko aby bolo,“ – počujeme často pri gratuláciách. Aj keď bude menej peňazí, možno nie úplne „vyžehlené“ vzťahy, ale kým sme zdraví, všetko je v poriadku. Takto neraz rozmýšľame. Ale čo ak nie sme? Čo sa stane, ak nám aj to „zdravíčko“ prestane slúžiť? Už niet nádeje?

Čítať ďalej...

5 vecí, ktoré by kresťania mali pripustiť o Biblii

Bohu ani jeho Slovu nerobíme dobrú službu, keď Písmo meníme na niečo, čím nie je.

Biblia.

Kresťania o nej neustále hovoria, hoci nie vždy je celkom jasné, čo pod „Bibliou“ myslia. Totiž, neviem, čo iné, ako známu frázu „Božie slovo“ predstavuje pre mnohých, ktorí ju vydávajú za posvätný text, čo riadi ich život. Som si však vedomý, že nie všetci sa v tomto zhodneme.

Čítať ďalej...

Michael Phelps tvrdí, že kniha Ricka Warrena Život s jasným cieľom mu pomohla dať svoj život do poriadku

Michael Phelps tvrdí, že kniha Ricka Warrena Život s jasným cieľom mu pomohla dať svoj život do poriadku

Tento rok sa najoceňovanejší plavec Ameriky vracia na letné Olympijské hry po rokoch mimo scény. Napriek všetkým jeho úspechom (získal už 18 zlatých medailí) má Michael Phelps za sebou niekoľko ťažkých rokov. Len krátko po letných hrách v Londýne v 2012 a následnom odchode zo športovej scény, sa na verejnosť dostal obrázok Phelpsa fajčiaceho bongo a onedlho nato ho prichytili ako šoféruje pod vplyvom alkoholu (už druhýkrát za posledných 10 rokov).

Čítať ďalej...

Facebook

Who's Online

Práve tu je 45 návštevníkov a žiadni členovia on-line